¡HOLA!   ¿QUÉ TAL?

Zbliżamy się do końca I semestru i czas na pierwsze podsumowania. Od września 2012/13 w naszej szkole uczniowie klas 4 a i 4 b realizują innowację pedagogiczną : Z hiszpańskim w Świat. Tak najprościej można powiedzieć, że oprócz języka angielskiego uczą się również hiszpańskiego. Nie chodzi jednak tylko o naukę języka, którym posługują się mieszkańcy 20 państw – a obecnie w Stanach Zjednoczonych hiszpański staje się językiem równoprawnym z językiem angielskim, w związku z tym córki Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baraka Obamy też uczą się hiszpańskiego – istotne jest również stworzenie możliwość poznania bogactwa kulturalnego Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii.

W trakcie pierwszego semestru uczniowie

• Nauczyli się liczyć po hiszpańsku do 20.
  • Znają nazwy dni, miesięcy.
  • Poznali nazwy osób, rodzajniki i zaimki wskazujące.
  • Potrafią przedstawić się, zapytać o imię i narodowość nowo poznaną osobę.
  • Zadać cokolwiek niedyskretne pytanie: ile masz lat i na nie odpowiedzieć.
  • Krok po kroku zapoznają się z hiszpańskim czasownikami w czasie teraźniejszym.
  • Poznają nazwy przedmiotów, zwierząt, a to wszystko w takt żywych iberyjsko-latynowskich rytmów, choćby takich jak salsa, merengue czy też mambo.

Język hiszpański jest bardzo melodyjny, a poznawanie go dzięki muzyce czyni proces nauki łatwiejszym i przyjemniejszym. Zastanawiam się, czy nie warto byłoby stworzyć listy przebojów z piosenek śpiewanych w czasie lekcji. Jestem pewna, że Kasper zagłosuje na: ¿Cómo te llamas? Być może ta piosenka okazałaby się najpopularniejszą wśród wszystkich uczniów klasy 4 b. A co z 4 a? Może uczniowie tej klasy zagłosowaliby na „ Un globo,dos globos, tres globos”. Być może przebojem nr 1 okazałoby się abecadło (el abecedario).

Uczniowie klasy 4 a i 4 b korzystają z podręczników i ćwiczeń„ Compañeros”, ale również z materiałów dodatkowych.

Zeszyty ćwiczeń uczniów z klasy 4 A

Zeszyty do historii Hiszpanii. Elementy języka hiszpańskiego wykorzystujemy na lekcjach historii.

Saludos a todos/Pozdrawiam Wszystkich
Małgorzata Skrobot