Powrót do listy przeglądów i konkursów naszego chóru.

Przegląd Szkolnych Zespołów Wokalnych
Światowe Dni Muzyki - 6 października 2014r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Koncert, który odbył się 6 października we wrocławskim Capitolu, był jedną w wielu imprez organizowanych w ramach Światowych Dni Muzyki – World Music Days 2014. Ten prestiżowy festiwal poświęcony muzyce współczesnej organizuje się od 87 lat, co roku w innym kraju. Prezentuje muzykę współczesną z różnych stron świata, dzięki czemu repertuar jest naprawdę różnorodny. Występują nie tylko znani artyści, ale też debiutanci, którzy chcą zaprezentować się przed szerszą – nawet światową publicznością. Miejsce naszego koncertu wśród tak ważnych imprez muzycznych to prawdziwa nobilitacja. W Polsce do tej pory Światowe Dni Muzyki odbyły się w 1939 r., w 1968 r. i ostatni - w 1992 r. w Warszawie. Starania o organizację tegorocznej edycji festiwalu we Wrocławiu rozpoczęto już 10 lat temu, a decyzja zapadła w maju 2010 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Sydney. Wrocław jest odpowiednim miejscem dla takiego przedsięwzięcia, ma ogromne doświadczenie w organizowaniu podobnych wydarzeń, ponadto siedzibą Opery, Filharmonii, Akademii Muzycznej, a niedługo również Narodowego Forum Muzyki. Nasze miasto do licznych imprez muzycznych w ramach Światowych Dni Muzyki włączy też jako nowość konkurs na instalacje muzyczne na wolnym powietrzu. Zważywszy zasięg i znaczenie festiwalu organizację koncertu w Capitolu należało rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nieodzowne było wsparcie ze strony władz miasta, a dokładnie Departamentu Edukacji oraz Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wrocławska Edukacja realizuje projekt Młodzi Obywatele Kultury skierowany do przedszkoli oraz szkół wszystkich poziomów, w którym znalazło się miejsce na Światowe Dni Muzyki z udziałem młodych i najmłodszych wrocławian. Ze strony placówek oświatowych przygotowanie powierzono Szkole Podstawowej nr 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 17 we Wrocławiu. Głównym organizatorem została nauczycielka muzyki i dyrygent chóru pani Edyta Kołacz oraz wrocławska radna i wykładowca Akademii Muzycznej pani Maria Zawartko. Obie panie przeprowadziły eliminacje już w maju. Wówczas w sali Impartu pojawiły się zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz chóry, które wyraziły chęć udziału w październikowej imprezie. Przedszkolaki nie musiały się fatygować do Impartu, ponieważ jurorki uznały, że same odwiedzą dzieci w ich przedszkolach. Po przesłuchaniu 46 zespołów zaproszono do udziału w koncercie 25 najlepszych. Poziom uczestników zapowiadał się na bardzo wysoki. Przygotowanie tak dużej imprezy wymagało zaangażowania wielu osób. Głównym organizatorem została pani Edyta Kołacz, z którą ściśle współpracowała pani Maria Zawartko. Z ramienia Wydziału Edukacji nieoceniona była pomoc pani Katarzyny Zawadzkiej oraz pani Beaty Rolskiej. To tylko najważniejsze osoby. Koncert nie mógłby się odbyć bez wkładu pracy bardzo wielu osób, które poświęciły swój czas i energię, wykonując prozaiczne ale niezbędne czynności, podejmując się przygotowania sali, programów i zaproszeń, zapewnienia instrumentów i nagłośnienia, obsługi imprezy, pilnowania porządku oraz opieki nad młodszymi i najmłodszymi uczestnikami. Czy ktoś z widowni zastanawiał się, ile zachodu trzeba, aby na scenie znalazła się perkusja? albo gromada ruchliwych przedszkolaków? W Capitolu wystąpiło ponad 400 uczestników. Usłyszeliśmy bardzo różnorodną muzykę – od śpiewu chóralnego poprzez musical aż do współczesnej muzyki rockowej, pop i metal. Każdy miał więc coś odpowiedniego dla siebie – i wielbiciele klasyki, i amatorzy mocniejszego brzmienia. Oto lista uczestników:

1. Zespół „Krasnale” z Przedszkola nr 50
  23. Chór szkolny SP 108
  24. Chór „Con anima” z ZSO 5
  25. Chór „Bajkonutki” Przedszkola nr 66
Tak ważny koncert nie mógłby się odbyć bez obecności ważnych dla naszego miasta osobistości. Wśród honorowych gości powitaliśmy dyrektora Departamentu Edukacji pana Jarosława Delewskiego. Zaproszona została też pani dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks. Na widowni zgromadzili się nauczyciele i opiekunowie uczestników oraz oczywiście rodzice i przyjaciele. Takie wydarzenie to nie tylko promocja młodych talentów, choć to chyba najważniejsze. Zespoły dziecięce i młodzieżowe najczęściej występują na forum szkoły, przed rówieśnikami, uświetniając organizowane w placówkach imprezy. A przecież wkładają w przygotowanie występów mnóstwo czasu, wysiłku i serca. Teraz mieli sposobność zaprezentować się na szerszym forum, na „prawdziwej” scenie i to tak ważnej jak scena Capitolu. Ranga Światowych Dni Muzyki oraz miejsca nobilituje i to też jest dla uczestników wyróżnienie, które zapewne będzie motywacją do dalszej pracy. Nasze oczekiwania były jednak znacznie większe. Koncert miał być promocją muzyki współczesnej, różnorodnej, takiej, jaką słuchamy na co dzień i tej rzadziej słuchanej. Miał pokazać, że tego typu imprezy kulturalne nie są ofertą dla wybranych, ale dla każdego, ma więc być zachętą do uczestnictwa w podobnych wydarzeniach. Wrocław ma bogatą tradycję jeśli chodzi o duże imprezy muzyczne. Włączenie dzieci i młodzieży do udziału w Światowych Dniach Muzyki zmierzało do wychowania sobie widowni, świadomych uczestników kultury, którzy korzystają z bogatej oferty miasta i dla których filharmonia, opera, teatr muzyczny nie są miejscem egzotycznym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.