Przystąpiliśmy do
Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„ Wygraj z astmą”

Mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków, szkoła nasza przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego" Wygraj z astmą", którego organizatorem jest Fundacja „Żyjmy zdrowo” pod  patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Bezpośrednimi adresatami programu są nauczyciele wychowania fizycznego . Celem programu jest   pogłębienie wiedzy na temat astmy oraz postępowania z dziećmi chorymi na astmę w zakresie aktywności fizycznej.

W ramach tego programu 5 kwietnia 2004 r. odbyło się we Wrocławiu specjalne szkolenie z udziałem lekarzy i przedstawicieli środowisk sportowych.. Szkołę naszą reprezentowała p. Renata  Patro-Guzek  - nauczyciel WF. Otrzymane materiały edukacyjne będą przekazywane innym nauczycielom, wychowawcom oraz zainteresowanym rodzicom.

Szkoła otrzymała listę gabinetów lekarskich, które współpracują z programem „Wygraj z astmą”, a także3 bezpłatne kupony do  lekarza specjalisty dla dzieci „ podejrzanych ”o chorobę.  Dzieci typowane będą na podstawie obserwacji nauczycieli WF.

Astma jest chorobą cywilizacyjną i poważnym problemem społecznym. Szacuje się, że dotyka ona blisko 2 mln osób w Polsce. W naszej szkole również są dzieci , których ten problem dotyczy.  Sądzimy, że istnieje silna społeczna potrzeba edukowania nt. ruchu dla zdrowia, niezbędnego także w skutecznej walce z astmą.

Wciąż pokutuje stereotyp astmatyka skazanego na brak aktywności ruchowej. Nic bardziej mylnego i krzywdzącego. Aktywne życie z astmą jest dziś nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane. Konsekwencje tego mitu odczuwają przede wszystkim najmłodsi. Powszechne, często bezzasadne  zwolnienia dzieci z zajęć WF,  w dłuższej perspektywie mogą mieć poważne konsekwencje w rozwoju psychofizycznym młodego człowieka. Dlatego też w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci, postanowiliśmy  realizować cele programu „Wygraj z astmą” aktywizując całą społeczność szkolną.

Szkolny koordynator programu „Wygraj z astmą ”
Renata Patro- Guzek

strona Predszkola nr 9