JESTEŚMY WE WROCŁAWSKIEJ SIECI
SZKÓŁ PROMUJACYCH ZDROWIE

Od wielu lat szkoła nasza współpracuje z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miejskiego miasta Wrocławia, biorąc udział w realizacji programów profilaktycznych, min.: Kampania zdrowotna " Trzymaj się Prosto", "Wrocławskie dni walki z hałasem" , "Pierwszy Dzień Wiosny", Tydzień dla serca", Weekendowe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. Programy te zdobywały wysokie wyróżnienia i nagrody finansowe.

We wrześniu 2005r.wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Wydział Zdrowia, na Szkolny Program Promocji Zdrowia.

Autorski program opracowany przez panie: Marzenę Kowalską, Aleksandrę Orfin, Barbarę Zawadzką i Renatę Patro- Guzek, został pozytywnie oceniony przez Komisję Konkursową i zostaliśmy dzięki temu przyjęci do Wrocławskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie "wyrosła" z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej.

W przyjętej koncepcji projektu Wrocławskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie celem głównym jest wychowywanie dla zdrowia poprzez propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Wrocławską Sieć Szkół Promujących Zdrowie tworzy 130 szkół ze wszystkich poziomów nauczania. Program promocji zdrowia realizowany będzie w latach 2005-2008. Z grupy 130 szkół, 91 to szkoły, które realizowały program w poprzednich latach i 39 szkół, które przystąpią do realizacji po raz pierwszy. Szkolni koordynatorzy ds. promocji zdrowia ze wszystkich szkół należących do sieci tworzą 9 zespołów, którymi kierują doradcy ds. promocji zdrowia. Każda grupa koordynatorów ma do wykonania określone zadania, wynikające z rozpoznanych problemów wychowawczych.

W naszej szkole decyzją Rady Pedagogicznej z dnia 29 września 2005r. szkolnymi koordynatorami programu zostały: p. Barbara Zawadzka - nauczyciel przyrody i Renata Patro - Guzek - nauczyciel pływania.

INFORMACJEO SZKOLNYM PROGRAMIE PROMOCJI ZDROWIA

Program powstał na bazie:
  1. analizy ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców, nauczycieli
  2. obserwacji środowiska szkolnego dokonanych przez nauczycieli, pedagoga, pielęgniarkę
  3. rozmów, sugestii rodziców, uczniów, pracowników szkoły
    W oparciu o uzyskane informacje stwierdzono, że należy zająć się:
  • Zapobieganiem agresji i przemocy wśród uczniów
  • Profilaktyką wad postawy
  • Problemami (chorobami) wynikającymi z rozwoju współczesnej cywilizacji i degradacji środowiska (astma, alergia, otyłość, hałas, uzależnienie od środków multimedialnych)
    W wyniku diagnozy stanu wyjściowego zostały rozpoznane również potrzeby społeczności szkolnej w zakresie:
  • szkoleń grona pedagogicznego na temat agresji i przemocy, wad postawy, zdrowotnych zagrożeń współczesnej cywilizacji
  • prelekcji dla rodziców dotyczących agresji, przemocy, profilaktyki wad postawy, chorób cywilizacyjnych