Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęła się współpraca naszej szkoły z Polską Sobotnią Szkołą bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji. Szkoła posiada oddziały w Edynburgu i Livingston. Już niedługo powstanie nowy oddział w Falkirk. Do szkoły uczęszczają dzieci mieszkające w Szkocji, które mają „polskie korzenie”, tzn. są Polakami w pierwszym, drugim lub kolejnym pokoleniu i bardzo chcą uczyć się języka swoich przodków. Chcą poznawać polskie tradycje i zwyczaje, a przede wszystkim pragną nawiązać przyjaźnie z uczniami naszej szkoły. W projekcie biorą udział uczniowie klas: I B, II B, III C oraz IV B.

A oto nasi nowi przyjaciele:

Współpraca nabrała tempa i tak w październiku przyleciała do Polski pani Aleksandra Tyburczy, która jest koordynatorem projektu w Szkocji. Dnia 17 października miało miejsce spotkanie z panią Aleksandrą, która przywiozła ze sobą nie tylko listy od swoich uczniów dla dzieci w naszej szkole, ale także prezentację swojej szkoły. Wzruszającym momentem dla nas wszystkich były filmy, za pośrednictwem których uczniowie Szkoły bez Granic pozdrawiali swoich kolegów z naszej szkoły. Po spotkaniu pozostało wiele wspomnień, zdjęć i filmów oraz postanowienie, że musimy często wymieniać między sobą nie tylko listy, ale i wszelkie inne doświadczenia, pomimo dzielącej Szkocję i Polskę odległości. Pani Aleksandra Tyburczy zapowiedziała się z następną wizytą, na której zaprezentuje nam patrona ich szkoły- słynnego Niedźwiedzia Wojtka. Czekamy z niecierpliwością i pozdrawiamy nauczycieli i uczniów Polskiej Sobotniej Szkoły bez Granic

A tak wyglądała wizyta Pani Oli w Siedemnastce (galeria zdjęć)

PREZENTACJA SP NR 17 W POLSKIEJ SOBOTNIEJ SZKOLE BEZ GRANIC.

28 października w zaprzyjaźnionej z nami szkole w Szkocji prezentowano listy naszych uczniów, prezenty, które podarowaliśmy oraz film i zdjęcia z tegorocznej uroczystości Pasowania na ucznia klasy I. Jakie były wrażenia? W kilku słowach oddaje je pani Aleksandra Tyburczy, która napisała:

***
„(…) Jeszcze krótko napiszę jak to wczoraj wyglądało. W każdej klasie (…) zrobiłyśmy wystawę listów od Waszych dzieci, a w hallu prezentów. Rodzice byli zachwyceni, tak jak pisałam. Po zajęciach, kiedy dzieci zabrały listy do domu, rodzice od razu napisali z zapytaniem , kiedy mogą odpisać na nie. Nasza Pani Dyrektor jak zobaczyła książkę, była wzruszona. Zresztą wszystkie prezenty były piękne. Bardzo jeszcze raz dziękujemy!! Dzieci zgromadziliśmy w jednej klasie i pokazaliśmy im filmy, które od Was otrzymaliśmy. Polonez na pasowaniu wywarł na nich ogromne wrażenie, a nasza pani Helenka ( jako najstarsza doświadczeniem) opowiedziała trochę o sztandarze.”

Dzieci oglądają nasze prezentacje w Szkocji (galeria zdjęć)