Przedszkole nr 9 "Mały Czytelnik"
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 17

50-550 Wrocław, ul. Wieczysta 105, telefon: 71 798 69 23 wew. 102
adres e-mail: sekretariat.p009@wroclawskaedukacja.pl

Witamy w nowym roku szkolnym 2021/2022. Hasło roku: „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”.

ORGANIZACJA PRZYPROWADZANIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA - WRZESIEŃ 2021R.:

W celu uniknięcia masowego przyprowadzenia dzieci do placówki o jednej porze, rodzice przyprowadzają dzieci w godz. 7.00 – 8.15.

Rekomendacje GIS oraz MEN wskazują, że rodzice lub opiekunowie mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej placówki (klatka schodowa), zachowując dystans 1,5 m od innych rodziców, przy czym powinni przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki/dezynfekcja rąk).

DZIECI 4 - 6 LETNIE ODBIERAJĄ W DRZWIACH I WPROWADZAJĄ DO SZATNI PANIE DYŻURUJĄCE.

NOWOPRZYJĘTE 3 - LATKI W PIERWSZYCH TYGODNIACH WRZEŚNIA MOGĄ WCHODZIĆ Z RODZICAMI DO SZATNI W HOLU z zachowaniem dystansu 1,5 m i z zachowaniem środków ostrożności (osłona ust, nosa, rękawiczki, dezynfekcja rąk).

Odbiór dzieci odbywa się poprzez wywołanie dziecka z grupy za pomocą domofonu przez osobę uprawnioną do odbioru. Dziecko z grupy zostanie przyprowadzone do drzwi przez panią z personelu przedszkola. W razie potrzeby sprawdzona będzie tożsamość osoby odbierającej dziecko.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi przeciwepidemicznymi GIZ z dnia 25 sierpnia 2020 r. prosimy, aby dzieci nie przynosiły do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów, pluszaków, zabawek.

WYDARZENIA Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA - W ZAKŁADCE "GALERIA".

WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA PRZEDSZKOLE WYSYŁANA JEST NA POCZĄTKU KAŻDEGO MIESIĄCA ROZLICZENIOWEGO NA ADRES MAILOWY (podany przez rodziców w karcie informacyjnej). SZANOWNI PAŃSTWO, INFORMUJEMY, ŻE OD SIERPNIA TEGO ROKU ZOSTANIE ZMIENIONY ADRES MAILOWY, Z KTÓREGO BĘDĄ WYSYŁANE INFORMACJE O ODPŁATNOŚCIACH ZA POBYT I ŻYWIENIE NA oplaty@cui.wroclaw.pl. SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE "dla rodziców/opłaty przedszkolne"

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Czym jest adaptacja dziecka w przedszkolu?

Jak pomóc dziecku w adaptacji?

Jak pomóc sobie w adaptacji do tego, że dziecko idzie do przedszkola?

Adaptacja przedszkolna to:
  • Proces przyzwyczajenia się do nowej sytuacji uczęszczania do przedszkola.
  • Proces oswajania dziecka trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca.
  • Czasem wystarczy 5 dni (po około -1,5h dziennie).

Co doznaje dziecko gdy idzie do nowego dla niego przedszkola?
    Stres związany z:
  • nową sytuacją,
  • nowym otoczeniem (nowe miejsce, nowy opiekun, inne dzieci),
  • nowym rytmem dnia.

• Lęk związany z rozstaniem (separacja) który wyraża się np. w płaczu.
    Lęk przed tym, że dziecko zostanie w przedszkolu. Jest to stres również dla rodzica...
  • Czy mojemu dziecku będzie tam dobrze?
  • Czy nic mu się nie dzieje?
  • Czy nie tęskni za mną?
  • Czy nie płacze?
  • Czy będzie jadł/jadła?

RODZICU! Twoje oczy, twarz czy gesty znaczą więcej niż słowa

Co ułatwia adaptację dziecka?
  • Rozmowy o tym, że pójdzie do przedszkola.
  • Przygotowanie dziecka do rozstania- trening rozstania (zostawianie dziecka u babci, cioci na coraz dłuższy czas).
  • Przygotowanie dziecka do nowego rytmu dnia.
  • Uczenie dziecka samodzielności.
  • Wspólne zakupy np. zmiennego obuwia, kolorowego kocyka/śpiworka.

UCZYMY DZIECKO SAMODZIELNOŚCI.

Rodzice powinni rozwijać umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka.

Pozwólmy więc dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.

JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ?

Pomagamy w samodzielności, przez rozsądne ubrania, które wspólnie wybieramy wieczorem (luźne spodnie - najlepiej na gumce, bluzy bez guzików, kapcie bez sznurówek).

Spokojnie wychodzimy z domu do Przedszkola i przygotowujemy dziecko do rozstania.

Stosujemy umowę z dzieckiem dotyczącą jego odbioru z przedszkola -kiedy i kto je odbierze.

Zabieramy do przedszkola przyjaciela - maskotkę, kocyk (poczucie bezpieczeństwa).

Motywujemy poprzez pochwały i nagrody najlepiej niematerialne np - zabawa na placu zabaw.

Na początku dziecko przebywa możliwie jak najkrócej w przedszkolu potem coraz dłużej.

Dobrze jest mieć rytuał pożegnania - świadome, ale krótkie rozstanie.

Dotrzymujemy obietnic danych dziecku np. o której zostanie odebrane i przez kogo (redukcja niepokoju).

Pozytywne myślenie o placówce

Przed pójściem do przedszkola warto przekazać dziecku jak najwięcej informacji, opowiedzieć, jak będzie wyglądał plan dnia, poinformować dziecko o tym, że w przedszkolu będzie spędzać czas w towarzystwie innych dzieci bez rodziców.

Warto także zaangażować dziecko w przygotowania do pobytu w przedszkolu, wspólnie wybrać kapcie, worek, piżamę i inne niezbędne rzeczy. W ten sposób maluch będzie się stopniowo oswajać z nową sytuacją.

Prowadząc dziecko do przedszkola przez cały pierwszy okres należy podkreślać dumę z jego postawy oraz z tego, że jest mądre, odważne i że na pewno da sobie radę.

Czego rodzice robić nie powinni
  • nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu;
  • jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

MAMO, TATO!

• Nie strasz dziecka przedszkolem.
  • Nie posyłaj do przedszkola dziecka, które nigdy dotąd nie zostawało bez mamy - taki początek skazany jest z góry na niepowodzenie.
  • Nie zaglądaj po pożegnaniu do sali.
  • Nie stój pod drzwiami sali.

MAMO, TATO PAMIĘTAJ: ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM!