Powrót do wydarzeń roku 2013/14

na orientację 2013

WIELKIE SUKCESY UCZNIÓW SIEDEMNASTKI W MATEMATYCZNYCH MARSZACH NA ORIENTACJĘ

GALERIA - BIAŁY KOŚCIÓŁ - ŁÓDŹ

W sobotę 5 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Wrocławskim Marszu na Orientację.

Marsze organizowane są od 2003 roku. Ich celem jest połączenie sportu i rekreacji z matematyką oraz promocją terenów zielonych Wrocławia i okolic. Jest to obecnie największa popularna impreza na orientację w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 900 osób.

W zawodach uczestniczą 3-osobowe patrole uczniów lub nauczycieli i rodziców. Posługując się mapą i kompasem, muszą odszukać w terenie punkty kontrolne zaznaczone na mapie oraz wyznaczyć na mapie i odnaleźć w terenie tajemnicze punkty kontrolne, będące rozwiązaniami geometrycznych zadań konstrukcyjnych i rebusów. Dodatkowo patrole muszę "po drodze" rozwiązać pięć zadań matematycznym o wysokim stopniu trudności. Na ogólny wynik składają się punkty za : wyznaczenie punktów kontrolnych, wyznaczenie punktów ukrytych i rozwiązanie zadań matematycznych.

W słoneczny październikowy dzień do Białego Kościoła zjeżdżali uczniowie z Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Chocianowa, Sobótki, Twardogóry, Milicza, Złotoryi i wielu innych miast, miasteczek i wiosek Dolnego Śląska ( były nawet takie oryginalne nazwy jak: Pogwizdów , Chrząstawa Wielka czy Wiadrów).

Wśród prawie trzystu - trzy osobowych patroli tradycyjnie nie zabrakło wrocławskiej siedemnastki. Naszą szkołę reprezentowały trzy patrole:

1. patrol - Agnieszka Mazurek 6d, Nikoletia Błach 6b, Staszek Kurzyp 5a
  2. patrol - Rafał Kaczmarek 6a, Michał Gałek 6a, Maciek Maleszko 6a
  3. patrol - Nikola Hauzer 5b, Adam Kawaler 5b, Kuba Kalecki 5b

Choć od kilku lat SP 17 jest jedną z najlepszych szkół jeśli chodzi o tą imprezę, to tegoroczne osiągnięcia były imonujace.

Nikola, Adam i Kuba oraz Rafał, Michał i Maciek uplasowali się na wysokich miejscach w pierwszej połowie niezwykle licznej stawki. Walczyli do końca i dali z siebie wszystko.

Natomiast Agnieszka, Nikoletta i Staszek nie mieli sobie równych! Zostali bezapelacyjnymi zwycięzcami XI Wrocławskiego Matematycznego Marszu na Orientację! Ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone. Wystarczy powiedzieć, że ich przewaga nad drugim zespołem wynosiła aż 170 punktów, co nie zdarzyło się jeszcze nigdy w tych biegach. W szkolnych gablotach z pucharami można zobaczyć okazałe trofeum które zdobyli - ZŁOTEGO LESZCZA. Serdeczne gratulacje!

Nagrodą za ten sukces był wyjazd reprezentacji szkoły na zawody w "orientacji matematycznej" do Łodzi a jak tam spisali się uczniowie SP 17.

XXVI Łódzki Turystyczny Marsz na Orientację "ORIENTUJ SIĘ I LICZ"

Liczyliśmy, że po sukcesach w Białym Kościele również w Łodzi nasza silna ekipa pokaże co potrafi. Jednak okazało się, że z przyczyn losowych nie mogą pojechać aż cztery osoby z naszej reprezentacji w tym aż dwie z najlepszego patrolu. W ekspresowym tempie musieliśmy skompletować skład ale wobec braku najlepszych nasze apetyty na sukces zostały ostudzone. !9 października wczesnym rankiem udaliśmy się autokarem do Łodzi. Siedemnastkę reprezentowały patrole w składzie.

1. patrol - Asia Mazurek 4a, Nikoletia Błach 6b, Franek Sarnecki 6b
  2. patrol - Marta Antosz 6d, Rafał Kaczmarek 6a, Maciek Maleszko 6a
  3. patrol - Nikola Hauzer 5b, Adam Kawaler 5b ( ten patrol biegł w składzie 2-osobowym, bowiem pech dopadł Kubę Kaleckiego , który w ostatnie chwili rozchorował się i nie był w stanie biec)

Mimo kłopotów losowych i zdrowotnych siedemnastka znów była górą! Znów błyszczeliśmy w grupie ponad 400 uczestników! Nikola i Adam zajęli miejsce dziesiąte . Jest to znakomity wynik, gdyż musieli biec we dwójkę. Marta, Rafał i Maciek zajęli znakomite czwarte miejsce. Natomiast Asia, Nikoletia i Franek wygrali!

W łódzkiej telewizji wieczorem ( 19 X) był reportaż z imprezy. Jakże przyjemnie było usłyszeć, że wśród wielu szkół prym wiodła wrocławska siedemnastka!

Dokładnie powiedziano takie słowa" " Niezwykle mocną ekipę wystawiła Szkoła Podstawowa nr 17 z Wrocławia. Wszystkie patrole z tej szkoły znalazły się w ścisłej czołówce a jeden okazała się najlepszy.

Na zakończenie warto dodać, że równie nieźle spisali się wrocławscy nauczyciele w kategorii dorosłych . Patrol reprezentowany przez nauczycieli matematyki z LO 3 we Wrocławiu, GIM 13 we Wrocławiu i SP 17 we Wrocławiu zdobył drugie miejsce.

Wszystkich gorąco namawiamy do posmakowania biegów na orientację. Jest to wspaniała przygoda. Nabyte tu umiejętności bardzo przydadzą się w szkole i w życiu. Warto skorzystać z okazji bowiem treningi odbywają się w naszej szkole. Informacje o nich można przeczytać na szkolnych ogłoszeniach.

Wszystkim serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu.

Sławomir Wolski

GALERIA - BIAŁY KOŚCIÓŁ - ŁÓDŹ