Szkoła Podstawowa nr 17

im. prof. S. Kulczyńskiego we Wrocławiu

ul. Wieczysta 105, 50-550 Wrocław, tel. 71 798-69- 23, e-mail: sekretariat.zsp17@wroclawskaedukacja.pl

mała czcionka średnia czcionka duża czcionka

                               

Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęła się współpraca naszej szkoły z Polską Sobotnią Szkołą bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji. Szkoła posiada oddziały w Edynburgu i Livingston. Już niedługo powstanie nowy oddział w Falkirk. Do szkoły uczęszczają dzieci mieszkające w Szkocji, które mają „polskie korzenie”, tzn. są Polakami w pierwszym, drugim lub kolejnym pokoleniu i bardzo chcą uczyć się języka swoich przodków. Chcą poznawać polskie tradycje i zwyczaje, a przede wszystkim pragną nawiązać przyjaźnie z uczniami naszej szkoły. W projekcie biorą udział uczniowie klas: I B, II B, III C oraz IV B.

A oto nasi nowi przyjaciele:


                                    

Współpraca nabrała tempa i tak w październiku przyleciała do Polski pani Aleksandra Tyburczy, która jest koordynatorem projektu w Szkocji. Dnia 17 października miało miejsce spotkanie z panią Aleksandrą, która przywiozła ze sobą nie tylko listy od swoich uczniów dla dzieci w naszej szkole, ale także prezentację swojej szkoły. Wzruszającym momentem dla nas wszystkich były filmy, za pośrednictwem których uczniowie Szkoły bez Granic pozdrawiali swoich kolegów z naszej szkoły. Po spotkaniu pozostało wiele wspomnień, zdjęć i filmów oraz postanowienie, że musimy często wymieniać między sobą nie tylko listy, ale i wszelkie inne doświadczenia, pomimo dzielącej Szkocję i Polskę odległości. Pani Aleksandra Tyburczy zapowiedziała się z następną wizytą, na której zaprezentuje nam patrona ich szkoły- słynnego Niedźwiedzia Wojtka. Czekamy z niecierpliwością i pozdrawiamy nauczycieli i uczniów Polskiej Sobotniej Szkoły bez Granic

A tak wyglądała wizyta Pani Oli w Siedemnastce (galeria zdjęć)


                                    

PREZENTACJA SP NR 17 W POLSKIEJ SOBOTNIEJ SZKOLE BEZ GRANIC.

28 października w zaprzyjaźnionej z nami szkole w Szkocji prezentowano listy naszych uczniów, prezenty, które podarowaliśmy oraz film i zdjęcia z tegorocznej uroczystości Pasowania na ucznia klasy I. Jakie były wrażenia? W kilku słowach oddaje je pani Aleksandra Tyburczy, która napisała:

***
„(…) Jeszcze krótko napiszę jak to wczoraj wyglądało. W każdej klasie (…) zrobiłyśmy wystawę listów od Waszych dzieci, a w hallu prezentów. Rodzice byli zachwyceni, tak jak pisałam. Po zajęciach, kiedy dzieci zabrały listy do domu, rodzice od razu napisali z zapytaniem , kiedy mogą odpisać na nie. Nasza Pani Dyrektor jak zobaczyła książkę, była wzruszona. Zresztą wszystkie prezenty były piękne. Bardzo jeszcze raz dziękujemy!! Dzieci zgromadziliśmy w jednej klasie i pokazaliśmy im filmy, które od Was otrzymaliśmy. Polonez na pasowaniu wywarł na nich ogromne wrażenie, a nasza pani Helenka ( jako najstarsza doświadczeniem) opowiedziała trochę o sztandarze.”

Dzieci oglądają nasze prezentacje w Szkocji (galeria zdjęć)

                                    

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Uczniowie ze Szkocji wykonują dla nas piękne kartki świąteczne.

                                    

Poznajemy patrona polskiej Szkoły bez Granic w Szkocji- słynnego niedźwiedzia Wojtka…..

Dnia 5 stycznia 2018 ponownie gościliśmy w naszej szkole panią Aleksandrę Tyburczy, która tym razem przyjechała do nas, aby opowiedzieć nam o patronie polskiej Szkoły bez Granic w Szkocji. Przygotowała dla nas bardzo ciekawą prezentację na temat słynnego niedźwiedzia Wojtka. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Jak to się stało, że ów niedźwiedź znalazł w polskiej armii gen. Andersa? Kto był jego opiekunem? Jakie przygody ten słynny miś przeżył wraz z polskimi żołnierzami w czasie II wojny światowej?

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że niedźwiedź Wojtek po zakończeniu wojny spędził resztę życia w ZOO w Edynburgu. O jego wielkim przywiązaniu do Polaków świadczy fakt, iż będąc już w ZOO, zawsze reagował ożywieniem i radością na dźwięk polskiej mowy. Trzeba jednak wiedzieć, że to właśnie w Edynburgu znajduje się jego pomnik. Zachęcamy wszystkich do poznania losów słynnego żołnierza armii gen. Andersa.

Wszyscy zgromadzeni na auli, a było nas wielu: uczniowie klasy I B, II B, III C, IV B i część uczniów VII A oraz ich opiekunowie, słuchaliśmy opowieści pani Oli z zaciekawieniem. Po prezentacji pani Ola próbowała nas nauczyć prostego tańca szkockiego. Nie było najgorzej! Daliśmy radę.
Później nastąpiła wymiana symbolicznych upominków oraz wzajemnej korespondencji. Na ręce pana dyrektora Piotra Migockiego Pani Aleksandra Tyburczy złożyła podarunek od naszej zaprzyjaźnionej szkoły. Była to książka Aileen Orr pt. „Niedźwiedź Wojtek- niezwykły żołnierz Armii Andersa”. Książka ta opowiada historię niedźwiedzia Wojtka i widnieje w niej dedykacja autorki dla naszej szkoły. Jesteśmy bardzo dumni z tego prezentu. Uczniowie natomiast otrzymali po długopisie, ołówku i linijce, na których znajduje się logo polskiej Szkoły bez Granic. Otrzymaliśmy również grę o znanym misiu Wojtku. Najważniejsze jednak, że nasza wzajemna przyjaźń i współpraca rozwija się. Mamy mnóstwo planów i marzeń.

Pozdrawiamy naszych przyjaciół z polskiej Szkoły bez Granic w Szkocji!!!!!!!!!!!



Kapral niedźwiedź Wojtek. Wojtek miś polski bohater wojenny.

„Dzieje niedźwiadka, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, są znane na całym świecie. Zresztą, nie bez przyczyny. To dzielny miś wyznaczył naszym wojskom szlak wojenny. Marszruta, która trwała w Iraku, Syrii, Palestynie, Egipcie i Włoszech, na stałe wpisała się w dzieje polskiego oręża.

Historia walecznego niedźwiedzia rozpoczęła się w górach Hamadan w 1942 roku. Błąkającego się misia znalazł chłopiec, który postanowił zabrać zwierzaka do swojej wioski. Na drodze do Kandawaru malec spotkał konwój polskich żołnierzy, którzy jechali do Palestyny. Widząc zabiedzonego chłopaka, Polacy dali mu kilka konserw ze swoich zapasów. Chłopiec był tak przejęty podarunkiem, że na drodze zostawił swój plecak. Trudno opisać zdziwienie, jakie malowało się na twarzy Polaków, którzy odkryli zawartość pakunku. Zawiniątko, które się ruszało i wydawało mrukliwe dźwięki, okazało się niedźwiedzią sierotą. Decyzja odnośnie jej przyszłości zapadła natychmiast. Kapral Piotr Prendysz ochrzcił nowego towarzysza broni imieniem Wojtek i nakazał zabrać do konwoju. Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie…….”

GALERIA ZDJĘĆ Z WIZYTY PANI OLI

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z dalszą historią kaprala Wojtka…
Istnieje na jego temat kilka filmów. Można tez wysłuchać o nim piosenki…..

                                    

16 kwietnia 2018 roku nasza szkoła przy współpracy Departamentu Edukacji w ramach Projektów: Młodzi Obywatele Kultury, Akademii Talentów i Uzdolnień oraz Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej zorganizowała V Przegląd Wrocławskich Szkolnych Zespołów Śpiewaczych. Młodzi wykonawcy prezentowali piosenki i pieśni patriotyczno-ludowe. Przesłuchania koncertowe odbyły się w przepięknej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Do przesłuchań zgłosiło się 19 zespołów wokalnych i chórów szkół podstawowych i gimnazjów. W koncercie wystąpiły również dzieci z zaprzyjaźnionej z SP 17 polskiej Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkoci, które interaktywnie łącząc się z nami, zaśpiewały piosenkę „Przybyli ułani”. Występ naszych przyjaciół z Edynburga spotkał się z wielkim aplauzem.

                                    

W dniach od 27 kwietnia do 18 maja 2018 roku w naszej szkole miała miejsce wystawa prac plastycznych uczniów SP nr 17 oraz uczniów ze szkoły polonijnej w Szkocji im. Niedźwiedzia Wojtka.

Myśl przewodnia wystawy: „100 lat od uzyskania w 1918 roku niepodległości przez Polskę”. Prace zostały wykonane różnorodnymi technikami i dotyczyły różnorodnej tematyki. Rozdział zagadnień przedstawiał się następująco:

KLASY I- „MOJA NIEPODLEGŁA POLSKA”- SZKOŁA W SZKOCJI. „MOJA SZKOŁA W NIEPODLEGŁEJ POLSCE”- SP NR 17
KLASY II- „ZWYCZAJE I TRADYCJE POLSKIE”.
KLASY III- „ POLSKIE TAŃCE NARODOWE I REGIONALNE”.
KLASY IV- „100 LAT OD UZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI PRZEZ POLSKĘ”.
KLASY V-VII- „KAPSUŁA CZASU”


Dodatkową atrakcją były prace naszych uczniów na temat historii niedźwiedzia Wojtka oraz gra planszowa poświęcona również temu niezwykłemu żołnierzowi armii gen. Andersa, której autorką jest pani Aleksandra Tyburczy.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów naszej szkoły i ich rodziców, ale odwiedziła ją również Rodzina pani Aleksandry.
Wydaje się, że ten środek wyrazu artystycznego jest dzieciom i młodzieży najbliższy dla wyrażania swoich myśli i uczuć.

                                    



c

                                    

Świętowanie Bożego Narodzenia w SP17 i Szkole Bez Granic



                                    

Wystawa prac z Siedemnastki u Niedźwiedzia Wojtka

                                    

Wystawa prac "W poszukiwaniu wiosny"

                                    

W majowych dniach (w czasie nauki zdalnej) uczniowie klasy 3 b ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu za namową wychowawcy klasy - pani Celiny - podjęli się zadania odpowiedzi na pytanie : Jak wyrażam swoją miłość do ojczyzny, którą jest Polska? Zrobili to w formie krótkich pisemnych wypowiedzi oraz pracy plastycznej.Następnie wysłaliśmy wykonane prace naszym kolegom i koleżankom z zaprzyjaźnionej Szkoły bez Granic w Szkocji, z którą od kilku lat współpracujemy. Mieliśmy wiele planów, które niestety zmieniła trwająca epidemia, ale nie poddaliśmy się i próbujemy być dalej w kontakcie. My dzieci zawsze mamy pomysły i nic nie może stanąć na drodze naszej przyjaźni.

Jak wyrażam moja miłość do Ojczyzny - prezentacja

                                    

Drodzy przyjaciele!
Mamy nadzieję, że jesteście Wszyscy zdrowi. My pracujemy w trybie „zdalnym”, tzn. jesteśmy wszyscy w domu i pracujemy za pomocą komputera.
Pojawił się coronavirus…ale my się nie poddaliśmy i przygotowaliśmy prace na wystawę w trybie nauki „zdalnej”.
Wiosna w maju jest w pełnym rozkwicie. Wszystko wokół mieni się wszystkimi barwami. Pomyśleliśmy, że tym razem nie będą to prace o wiosennych kwiatach, ale owadach. Stworzyliśmy album prac przestrzennych pokazujący owady, które możemy teraz spotkać wokół nas. Technika była dowolna.

Przesyłamy Wam także trzy listy
Pozdrawiamy i czekamy na odpowiedź!

Album owadów

Listy do przyjaciół w Szkocji

Szkolny konkurs literacki z cyklu: Poznajemy baśnie i legendy szkockie

            


Od Solidarności...

Szkocja7

Galop

Szkółka pływania

Szkoły dla nadziei

Szkółka hokejowa

Biuletyn Informacji Publicznej