Dolnośląskie Kuratorium Oświaty,
Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk
zapraszają do udziału w konkursie
Od "Solidarności" do Trzeciej Rzeczpospolitej

| Wyniki II etapu | Wyniki finału |

Konkurs organizują:
  • Gimnazjum nr 14 z Wrocławia
  • XIII Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

Patronat nad konkursem sprawują:
  • Prezydent Wrocławia - pan Rafał Dutkiewicz;
  • Instytut Pamięci Narodowej;
  • NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk;
  • Dolnośląski Kurator Oświaty.

Tegoroczna edycja konkursu będzie dotyczyła historii Polski z elementami historii powszechnej w latach 1956 - 2005.

UWAGA!
W tym roku uczniowie szkół podstawowych przygotują się z historii Polski i powszechnej
w latach 1980 - 2005

CELE KONKURSU
    poznanie i zrozumienie przez uczniów:
  • na czym polegał kult jednostki i socrealizm;
  • roli Kościoła w walce z komunizmem;
  • postawy władz partyjnych i państwowych wobec robotniczych protestów;
  • polityki gospodarczej Gierka, jako przyczyny kryzysu społecznego i gospodarczego;
  • znaczenie wyboru Karola Wojtyły na papieża;
  • zasadności postulatów strajkowych sierpnia 1980 roku;
  • przyczyn i skutków stanu wojennego;
  • przyczyn i skutków „Okrągłego Stołu”;
  • dlaczego i na jakich zasadach doszło do częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku;
  • roli Wrocławia w latach 80 jako jednego z najważniejszych miejsc oporu antykomunistycznego;
  • założeń planu Balcerowicza;
  • przyczyn i skutków buntów społecznych w państwach tzw. demokracji ludowej;
  • źródeł konfliktu między ZSRR a mocarstwami zachodnimi;
  • procesu rozszerzania Unii Europejskiej i NATO

Konkurs będzie przebiegał w trzech etapach.
  1. ETAP SZKOLNY - każda szkoła przeprowadza we własnym zakresie eliminacje, w wyniku których zostaje wyłoniona trzyosobowa drużyna. Wybrana trójka będzie reprezentować szkołę w etapie międzyszkolnym. Imiona i nazwiska uczniów oraz opiekuna, nazwę i adres szkoły prosimy zgłaszać do dnia 13 lutego 2015r. faxem do Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu, ul. Wieczysta 105: fax: (71) 336-23-50 lub na adres e-mailowy: sekretariat.sp17@op.pl.
  2. ETAP MIĘDZYSZKOLNY (powiatowy, wrocławski) - odbędzie się 28 lutego 2015 roku o godz. 900 w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu przy ul. Wieczystej 105. Każdy uczeń będzie indywidualnie rozwiązywał test wyboru. Suma punktów zdobytych przez poszczególnych uczestników będzie stanowiła o wyniku trzyosobowych drużyn. Do etapu wojewódzkiego przechodzą dwa zespoły(z poszczególnych powiatów), które uzyskają największą liczbę punktów. Jeżeli ilości drużyn z każdego powiatu będzie niewystarczająca (minimum 3) organizator zastrzega sobie możliwość zmian w przeprowadzeniu etapu powiatowego. Wyniki zostaną podane do 5 marca 2015 roku i przesłane na adresy e-mailowe opiekunów grup.
  3. ETAP WOJEWÓDZKI (finał) - odbędzie się 28 marca 2015 r. o godz. 1000 w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu przy ul. Wieczystej 105. W finale konkursu trzyosobowe drużyny (wyłonione w etapach powiatowych) ustnie odpowiadają na pytania. W tym samym dniu zostaną podane wyniki i odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.

Zalecana literatura

SZKOŁA PODSTAWOWA:
  • Włodzimierz Mędrzecki, Robert Szuchta, U źródeł współczesności. Dzieje Nowożytne i najnowsze, podręcznik do gimnazjum, klasa 3, WSiP;
  • Dziurok Adam, Gałęzowski Marek, Kamiński Łukasz, Musiał Filip, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989, Warszawa 2010 (rozdział opracowany przez Łukasza Kamińskiego „Koniec PRL-u”);

GIMNAZJA:
  • Roszak Stanisław, Kłaczkow Jarosław, „Poznać przeszłość” Wiek XX Podręcznik Dla szkół ponadgimnazjalnych, zakres podstawowy, Nowa Era 2012;
  • Dziurok Adam, Gałęzowski Marek, Kamiński Łukasz, Musiał Filip, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989, Warszawa 2010 (rozdziały 3-7);
  • Wrocław walczy o wolność, pod red. Joanna Banaś, Dorota Przerwa, wydawnictwo „Profil” ,Wrocław 2005;
  • www.pamiec.pl/portale (tematyczne portale, wzbogacone o zdjęcia, filmy , teksty źródłowe, teksty piosenek):
  • www.grudzien70.ipn.gov.pl
  • www.czerwiec56.ipn.gov.pl
  • xj.popieluszko.pl
  • www.sierpien1980.pl
  • www.marzec1968.pl

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
  • Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski, Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu (rozdziały III-VIII), Warszawa-Bielsko-Biała 2008
  • Dziurok Adam, Gałęzowski Marek, Kamiński Łukasz, Musiał Filip, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989, Warszawa 2010 ( rozdziały 3-7)
  • Holzer Jerzy, Polska 1980-1989, Warszawa 1995.
  • Roszkowski Wojciech, Półwiecze. Historia polityczna świata po 1945 roku, Warszawa 1997 (i kolejne wydania).