Powrót do wydarzeń roku 2013/14

Spotkania ze sztuką tradycyjną

GALERIA

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2013/14 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pozalekcyjnych zajęciach warsztatowych "Spotkania ze sztuką tradycyjną" prowadzonych przez instruktorów Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji http://www.ovo.art.pl (zajęcia współfinansowane przez Gminę Wrocław).

Odbyły się warsztaty technik rękodzieła związanych z tradycjami słowiańskimi:

• warsztaty wycinanek łowickich i kurpiowskich,
  • warsztaty biżuterii łemkowskiej z drobnych koralików,
  • warsztaty wyplatania sznurów metodą średniowieczną ,
  • warsztaty filcowania,
  • warsztaty muzyczne „Żywa galeria instrumentów”.

W czasie zajęć dzieci zapoznały się z ciekawymi, mało znanymi technikami plastycznymi (tj. tkactwo na mini krosnach - tzw. bardko, wyplatanie sznurów metodą średniowieczną, filcowanie na sucho) oraz wykonały prace w danej technice. Zachęcone przez prowadzących wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. W treści zajęć wplatane były również informacje o tradycji i kulturze wcześniejszych wieków. Warsztaty instrumentalne odbywały się w konwencji podróży w krainę starych instrumentów. Dzieci poznały genezę i ewolucję instrumentów, ich rolę i symbolikę, a także aspekty praktyczne tych instrumentów – w jaki sposób są zbudowane i w jaki sposób działają. W trakcie zajęć dzieci usłyszały archaiczne brzmienia dawnych instrumentów, poznały m.in. lirę korbową, tełenkę, okarynę, didgeridoo, typan, radomski bębenek obręczowy, armeński duduk. Miały możliwość zagrania kilku dźwięków na wybranym instrumencie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, pobudzały do aktywności, dostarczały wiele pozytywnych emocji związanych z kontaktem ze sztuką.

Program nagrodzony przez Gminę Wrocław jako najlepszy w kategorii programów edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży 2001r.

Koordynator z ramienia szkoły Ewa Zając

GALERIA